OEM Steel Cord Rubber Conveyor Belt 10Mpa - 25Mpa Heavy Duty Rubber Conveyor Belt
| Name: | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width: | 300-2400mm |
| Thickness: | 10-50mm |
| Name: | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width: | 300-2400mm |
| Thickness: | 10-50mm |
| Name: | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Material: | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color: | Black |
| Name: | Nylon Fabric Conveyor Belt |
|---|---|
| Width: | 200-2200mm |
| Thickness: | 10-50mm |
| Name: | EP Conveyor Belts |
|---|---|
| Model NO.: | EP200 |
| Width: | 200-2200mm |
| Belt Width: | 300-2000mm |
|---|---|
| Thickness: | 10-60mm |
| Sidewall Height: | 60-300mm |
| Name: | Corrugated Sidewall Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width: | 500mm To 2200mm |
| Belt Thickness: | 5mm To 60mm |
| Name: | Steel Cord Elevator Belt |
|---|---|
| Width: | 300-2600mm |
| Thickness: | 12-60mm |
| Name: | Elevator Conveyor Belt |
|---|---|
| Width: | 300-2400mm |
| Thickness: | 10-60mm |
| Width: | 300-2400mm |
|---|---|
| Thickness: | 10-60mm |
| Steel Cord No..: | 10-200 Pcs |
| Name: | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Material: | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color: | Black |
| Name: | EP200 Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width: | 300-2400mm |
| Thickness: | 10-50mm |
| Name: | Nylon Fabric Conveyor Belt |
|---|---|
| Width: | Up To 2400mm Or Customized |
| Thickness: | 5-50mm |
| Name: | Corrugated Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Thickness: | 6mm To 55mm |
| Sidewall Height: | 60mm To 300mm |
| Material: | Rubber And Fabric Core |
|---|---|
| Beltthickness: | 6mm To 35mm |
| Beltwidth: | Typically 500mm To 2000mm |
| Product Name: | Bucket Elevator Conveyor Belt |
|---|---|
| Material: | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color: | Black |
| Name: | Bucket Elevator Belts |
|---|---|
| Width: | 200-2400mm |
| Thickness: | 10-60mm |
| Name: | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Material: | Heat Resistant Rubber Compound |
| Thickness: | 6mm To 50mm |
| Name: | Heat Resistant Conveyor Belts |
|---|---|
| Color: | Black |
| Application: | High Temperature Material Handling |
| Name: | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Reinforcement: | Fabric Or Steel Cord Layers |
| Color: | Black |
| Name: | PU PVC Conveyor Belt |
|---|---|
| Ply: | 1 - 5 |
| Material: | PVC And PU |