| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
|---|---|
| Maximum Belt Width | 2400 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Belt Thickness | 50 Mm |
| Application | Conveyor Belt Joint And Repair |
| Name | Heavy Duty Rubber Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Steel Cord No.. | 10-200 PCS |
| Factory | Yes |
| Name | Industrial Rubber Belts |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Color | Black |
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-80mm |
| Factory | Yes |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Belt Thickness | 6-80mm |
|---|---|
| Belt Width | 300-2500mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| OEM | Acceptable |
| Factory | Yes |
| Name | EP Conveyor Belts |
|---|---|
| Model NO. | EP200 |
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-3000mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Belt Thickness | 6mm To 60mm |
| Color | Black |
| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Reinforcement | Fabric Or Steel Cord Layers |
| Color | Black |
| Beltthickness | 6mm To 50mm |
| Beltwidth | Typically 400mm To 2000mm |
| Name | Rubber Pulley Lagging |
|---|---|
| Length | Customizable As Per Requirement |
| Thickness | 3mm - 20mm |
| Width | Up To 2000mm |
| Tensilestrength | 10- 15 MPa |
| Name | Rubber Pulley Lagging |
|---|---|
| Width | 100mm To 2000mm |
| Temperature Range | -20°C To 200°C |
| Condition | New |
| Standard | DIN,JIS,ISO,CEMA,GB |