| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-3000mm |
| Belt Thickness | 6mm To 80mm |
| Reinforcement | Fabric Or Steel Cord Layers |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Name | Heat Resistant Conveyor Belts |
|---|---|
| Color | Black |
| Application | High Temperature Material Handling |
| Width | 400mm To 2400mm |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Standard | ISO, DIN, Or Customized Standards |
| Temperature Range | -80°C To 300°C |
| OEM | Accept |
| Name | High Temperature Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300mm To 6000mm |
| Thickness | 6mm To 60mm |
| Color | Black |
| Application | High Temperature Material Handling |
| Width | 300mm To 2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6mm To 80mm |
| Color | Black |
| OEM | Acceptable |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Temperature | 0°C To 300°C |
| Factory | Yes |
| Belt Thickness | 6-80mm |
|---|---|
| Belt Width | 300-2500mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| OEM | Acceptable |
| Factory | Yes |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-60mm |
| Color | Black |
| Reinforcement | Steel Net |
| OEM | Acceptable |
| Name | Nylon Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Factory | Yes |
| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Width | 400mm To 2400mm |
| Color | Black |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |