| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-80mm |
| Factory | Yes |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 60mm |
| Tensile Strength | 8 MPa To 25 MPa |
| Color | Black |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-30mm |
| Color | Black (standard), Other Colors Available On Request |
| Manufacturer | Yes |
| Pattern Type | OEM |
| Belt Thickness | 6-80mm |
|---|---|
| Belt Width | 300-2500mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| OEM | Acceptable |
| Factory | Yes |
| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-3000mm |
| Belt Thickness | 6mm To 80mm |
| Reinforcement | Fabric Or Steel Cord Layers |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-3000mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Belt Thickness | 6mm To 60mm |
| Color | Black |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-30mm |
| Manufacturer | Yes |
| Color | Black |
| Pattern Type | OEM |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-35mm |
| Manufacturer | Yes |
| Pattern Type | V Type Or Customized |
| Color | Black |
| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Reinforcement | Fabric Or Steel Cord Layers |
| Color | Black |
| Beltthickness | 6mm To 50mm |
| Beltwidth | Typically 400mm To 2000mm |