| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Reinforcement | Fabric Or Steel Cord Layers |
| Color | Black |
| Beltthickness | 6mm To 50mm |
| Beltwidth | Typically 400mm To 2000mm |
| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-3000mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Belt Thickness | 6mm To 60mm |
| Color | Black |
| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-3000mm |
| Belt Thickness | 6mm To 80mm |
| Reinforcement | Fabric Or Steel Cord Layers |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-80mm |
| Factory | Yes |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Name | PU PVC Conveyor Belt |
|---|---|
| Ply | 1 - 5 |
| Material | PVC And PU |
| Working Temperature | -10/+100℃ |
| Length | Customized |
| Name | PVC PU Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 100-2000mm |
| Thickness | 3-30mm |
| Ply | 2 - 5 |
| Length | Customized |
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
|---|---|
| Maximum Belt Width | 2400 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Belt Thickness | 50 Mm |
| Application | Conveyor Belt Joint And Repair |
| Name | Nylon Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Factory | Yes |
| Name | Rubber Conveyor Belt Jointing Machine |
|---|---|
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
| Maximum Belt Width | 2000 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Belt Thickness | 35 Mm |
| Name | Industrial Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Width | 300-2000mm |
| Thickness | 12-60mm |
| OEM | Acceptable |