| Name | Steel Cord Elevator Belt |
|---|---|
| Width | 300-2600mm |
| Thickness | 12-60mm |
| Color | Black |
| Factory | Yes |
| Product Name | Bucket Elevator Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color | Black |
| Width | 200-2400mm |
| Length | 50-200m/roll |
| Belt Width | 200-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 10-40mm |
| Tensile Strength | 630-5400 N/mm |
| Material | Rubber Cover And Steel Cord |
| OEM | Yes |
| Belt Width | 200-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 10-40mm |
| Tensile Strength | 630-5400 N/mm |
| Material | Rubber Cover And Steel Cord |
| Factory | Yes |
| Tensile Strength | 630-5400 N/mm |
|---|---|
| Applications | Cement,Coal,Mining,Port Etc. |
| Material | Rubber Cover And Steel Cord |
| Belt Thickness | 10-40mm |
| Belt Width | 200-2800mm |
| Name | Bucket Elevator Belts |
|---|---|
| Width | 200-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Color | Black |
| Name | Elevator Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Structure | Rubber Cover And Steel Core Inside |
| Factory | Yes |
| Product Name | Bucket Elevator Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color | Black |
| Width | 200-2400mm |
| Thickness | 12-60mm |
| Width | 200-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 10-80mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Color | Black |
| Factory | Yes |