| Name | Bucket Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Compatibility | Steel Cord Belt |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 200mm To 1800mm |
| Joint Type | Mechanical Fastener |
| Product Name | Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 200mm To 2000mm |
| Joint Type | Vulcanizing |
| Material | High Strength Aluminum Alloy |
| Name | Bucket Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Customizable | Available In Custom Sizes And Specifications |
| Belt Width | 100mm To 2000mm |
| Belt Thickness | 12mm To 55mm |
| Durability | Long Service Life With Minimal Maintenance |
| Working Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-45mm |
| Customizable | Acceptable |
| Material | High-strength Steel Or Rubber Compound |
| Joint Type | Mechanical Fastener Or Vulcanized Joint |
| Working Width | 200-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-45mm |
| Material | High-strength Steel Or Rubber Compound |
| Customizable | Acceptable |
| Joint Type | Mechanical Fastener Or Vulcanized Joint |
| Belt Width | 200-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-100mm |
| Joint Type | Mechanical Fastener Or Vulcanized Splice |
| OEM | Yes |
| Durability | Long Service Life Under Heavy Load |
| Belt Width | 200mm To 2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-90mm |
| Application | Material Handling In Mining, Agriculture, And Industry |
| Durability | Long Service Life Under Heavy Load |
| Customizable | Acceptable |
| Working Width | 200mm To 2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12mm To 95mm |
| Joint Type | Mechanical Fastener Or Vulcanized Splice |
| Compatibility | Suitable For Various Bucket Elevator Belts |
| Customizable | Acceptable |