| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Width | 400mm To 2400mm |
| Color | Black |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | High Temperature Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300mm To 6000mm |
| Thickness | 6mm To 60mm |
| Color | Black |
| Application | High Temperature Material Handling |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-30mm |
| Heat Resistant | -30-300℃ |
| Material | EPDM Rubber Cover |
| Application | Material Handling In Industries Like Steel, Cement, And Glass |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-30mm |
| Material | EPDM Rubber Cover |
| Color | Black With Optional Colored Covers |
| Surfacetype | Smooth / Chevron / Cleated |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-30mm |
| Material | EPDM Rubber Cover |
| Color | Black With Optional Colored Covers |
| Surfacetype | Smooth / Chevron / Cleated |
| Width | 300mm To 2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6mm To 80mm |
| Color | Black |
| OEM | Acceptable |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 400mm To 2400mm |
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Color | Black |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | Heat Resistant Conveyor Belts |
|---|---|
| Color | Black |
| Application | High Temperature Material Handling |
| Width | 400mm To 2400mm |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Heat Resistant Rubber Compound |
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Width | 400mm To 2400mm |
| Tensile Strength | 8 MPa To 25 MPa |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-30mm |
| Material | EPDM Rubber Cover |
| Color | Black With Optional Colored Covers |
| Surface Type | Chevron / Cleated |