| Name | Rubber Conveyor Belt Jointing Machine |
|---|---|
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
| Maximum Belt Width | 2000 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Belt Thickness | 35 Mm |
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
|---|---|
| Maximum Belt Width | 2400 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Belt Thickness | 50 Mm |
| Application | Conveyor Belt Joint And Repair |
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
|---|---|
| Maximum Width | 2500 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Thickness | 80 Mm |
| Application | Conveyor Belt Joint And Repair |
| Name | Silicone Rubber Molding Machine |
|---|---|
| Machinetype | Hydraulic/Mechanical Vulcanizing Press |
| Control Method | PLC Control |
| Temperaturerange | 0-300°C |
| Plate Material | 45# Steel |
| Working Width | 200mm To 2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12mm To 95mm |
| Joint Type | Mechanical Fastener Or Vulcanized Splice |
| Compatibility | Suitable For Various Bucket Elevator Belts |
| Customizable | Acceptable |
| Name | Nylon Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Factory | Yes |
| Name | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color | Black |
| Width | 200-2000mm |
| Length | 50-200m/roll |
| Name | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 12-60mm |
| Color | Black |
| OEM | Acceptable |
| Name | PU PVC Conveyor Belt |
|---|---|
| Ply | 1 - 5 |
| Material | PVC And PU |
| Working Temperature | -10/+100℃ |
| Length | Customized |
| Name | PVC PU Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 100-2000mm |
| Thickness | 3-30mm |
| Ply | 2 - 5 |
| Length | Customized |