| Name | Nylon Fabric Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Model No. | EP200 |
| Name | Nylon Fabric Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Factory | Yes |
| Name | High Temperature Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300mm To 6000mm |
| Thickness | 6mm To 60mm |
| Color | Black |
| Application | High Temperature Material Handling |
| Name | Nylon Fabric Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | Up To 2400mm Or Customized |
| Thickness | 5-50mm |
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Temperaturerange | -20°C To +300°C |
| Width | 200-4000mm |
|---|---|
| Fabric Ply | 2-10 |
| Thickness | 6-50mm |
| Factory | Yes |
| Material | EP/Nylon Fabric |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Standard | ISO, DIN, Or Customized Standards |
| Heat Resistant | -80°C To 300°C |
| OEM | Accept |
| Width | 400-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Standard | ISO, DIN, Or Customized Standards |
| Temperature Range | -80°C To 300°C |
| OEM | Accept |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Thickness | 5-50mm |
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Standard | ISO, DIN, Or Customized Standards |
| OEM | Accept |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Standard | ISO, DIN, Or Customized Standards |
| Heat Resistant | -80°C To 300°C |
| OEM | Accept |