| Belt width | 200-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-100mm |
| Joint type | Mechanical Fastener Or Vulcanized Splice |
| OEM | Yes |
| Belt width | 200mm To 2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-90mm |
| Application | Material Handling In Mining, Agriculture, And Industry |
| Durability | Long Service Life Under Heavy Load |
| Working width | 200mm to 2500mm |
|---|---|
| Belt thickness | 12mm to 95mm |
| Joint type | Mechanical fastener or vulcanized splice |
| Compatibility | Suitable for various bucket elevator belts |
| Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Tensile strength | 8-25 MPa |
| Temperature | 0°C to 300°C |
| Belt width | 500-2500mm |
|---|---|
| Belt thickness | 6-80mm |
| Sidewall height | 60-300mm |
| Cleat height | 40-280mm |
| Belt width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Fabric Ply | 1-10 |
| OEM | Accept |
| Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 10-40mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Factory | Yes |
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
|---|---|
| Maximum Width | 2500 mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Thickness | 80 mm |