| Name | Heat Resistant Conveyor Belts |
|---|---|
| Color | Black |
| Application | High Temperature Material Handling |
| Width | 400mm To 2400mm |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Fabric Ply | 1-10 |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Model NO. | EP250 |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Name | EP Conveyor Belts |
|---|---|
| Model NO. | EP200 |
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Name | EP200 Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Name | Nylon Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Factory | Yes |
| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Width | 400mm To 2400mm |
| Color | Black |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | PVC PU Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 100-2000mm |
| Thickness | 3-30mm |
| Ply | 2 - 5 |
| Length | Customized |
| Name | PU PVC Conveyor Belt |
|---|---|
| Ply | 1 - 5 |
| Material | PVC And PU |
| Working Temperature | -10/+100℃ |
| Length | Customized |