| Name | Steel Idler Roller |
|---|---|
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Roller Diameter | 89 Mm |
| Shaft Diameter | 25 Mm |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 60mm |
| Tensile Strength | 8 MPa To 25 MPa |
| Color | Black |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 10-40mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Factory | Yes |
| OEM | Accept |
| Name | Steel Cord Elevator Belt |
|---|---|
| Width | 300-2600mm |
| Thickness | 12-60mm |
| Color | Black |
| Factory | Yes |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-40mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Material | Rubber Or PVC |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-40mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Material | Rubber Or PVC |
| Construction | Sidewall,Cleat,Base Belt |
|---|---|
| Application | Dip Angle Material Conveying |
| Color | Black Or Customized |
| OEM | Accept |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Thickness | 5-20mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Factory | Yes |
| Width | 300mm To 2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6mm To 80mm |
| Color | Black |
| OEM | Acceptable |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Belt Width | 500-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-80mm |
| Sidewall Height | 60-300mm |
| Cleat Height | 40-280mm |
| Cleat Spacing | OEM |