| Name | Timing Conveyor Belt |
|---|---|
| Factory | Yes |
| Width | 10-1800 Mm |
| Length | OEM |
| Temperature Range | -20°C To150°C |
| Material | Rubber And EP/Nylon Fabric |
|---|---|
| Width | 300-3000mm |
| Thickness | 5-40mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| Factory | Yes |
| Fabric Ply | 2-10 |
|---|---|
| Material | Nylon Fabric |
| Factory | Yes |
| Application | Material Handling, Mining, Manufacturing |
| Thickness | 5-40mm |
| Material | Rubber And Fabric Core |
|---|---|
| Beltthickness | 6mm To 35mm |
| Beltwidth | Typically 500mm To 2000mm |
| Sidewallheight | Typically 60mm To 300mm |
| Temperaturerange | -20°C To +200°C |
| Name | Rubber Conveyor Belt Jointing Machine |
|---|---|
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
| Maximum Belt Width | 2000 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Belt Thickness | 35 Mm |
| Name | Heavy Duty Rubber Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Steel Cord No.. | 10-200 PCS |
| Factory | Yes |
| Name | Bucket Elevator Belts |
|---|---|
| Width | 200-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Color | Black |
| Name | Synchronous Timing Belt |
|---|---|
| OEM | Accept |
| Flexibility | High |
| Temperaturerange | -20°C To 80°C |
| Width | 10-2000 Mm |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 500mm To 2200mm |
| Belt Thickness | 5mm To 60mm |
| Sidewall Height | 50mm To 300mm |
| Cleat Height | 40mm To 280mm |
| Width | 300-2400mm |
|---|---|
| Thickness | 10-60mm |
| Steel Cord No.. | 10-200 Pcs |
| OEM | Acceptable |
| Factory | Yes |