MWIN Corrugated Sidewall Conveyor Belt is a high-performance, heavy-duty conveyor belt engineered for large-inclination (0°–90°) and vertical bulk material handling. Manufactured by Qingdao MWIN Industry And Trade Co., Ltd., it integrates a robust base belt, flexible corrugated sidewalls, and reinforced transverse cleats to form enclosed material-carrying compartments, enabling efficient, spillage-free conveying in space-constrained environments. It is widely used in mining, cement, coal, ports, grain, and chemical industries, replacing traditional bucket elevators and complex multi-transfer systems.
| Product Name | Corrugated Rubber Sidewall Cleat Edge Conveyor Belt |
| Structure | Top cover rubber, Bottom cover rubber, Reinforced core, Cross rigid |
| Thickness of top cover rubber | 3-6mm |
| Thickness of bottom cover rubber | 1.5-4.5mm |
| Belt Core | Cotton, Nylon, EP, XE fabric core etc. |
| No. of Fabric Plies | 2-10 plies |
| Belt Width | 300-2400mm |
| Cleat type | T, TS, C, TC and TCS |
| MOQ | 50m, can be negotiable |
| Sample | Available |
| Base Belt Width B (mm) | Sidewall Height H(mm) | Cleat Height H1(mm) | BF (mm) | BR (mm) | Belt Width (mm) |
|---|---|---|---|---|---|
| 300 | 40 | 35 | 25 | 180 | 35 |
| 300 | 60 | 55 | 50 | 120 | 40 |
| 300 | 80 | 75 | |||
| 400 | 60 | 55 | 50 | 180 | 60 |
| 400 | 80 | 75 | |||
| 400 | 100 | 90 | |||
| 500 | 80 | 75 | 50 | 250 | 75 |
| 500 | 100 | 90 | |||
| 500 | 120 | 110 | |||
| 650 | 100 | 90 | 50 | 350 | 100 |
| 650 | 120 | 110 | |||
| 650 | 160 | 140 | 75 | 300 | |
| 800 | 120 | 110 | 50 | 460 | 120 |
| 800 | 160 | 140 | 75 | 410 | |
| 800 | 200 | 180 | |||
| 1000 | 60 | 140 | 75 | 550 | 150 |
| 1000 | 200 | 280 | |||
| 1000 | 240 | 220 | |||
| 1200 | 160 | 140 | 75 | 690 | 180 |
| 1200 | 200 | 180 | |||
| 1200 | 240 | 220 | |||
| 1200 | 300 | 280 | 105 | 630 | |
| 1400 | 200 | 180 | 75 | 830 | 210 |
| 1400 | 240 | 220 | |||
| 1400 | 300 | 280 | 105 | 770 | |
| 1400 | 400 | 360 | |||
| 1600 | 200 | 180 | 75/105 | 970 | 240 |
امتیاز کلی
عکس درجه بندی
در زیر توزیع تمام امتیازات است.تمام بررسی ها