| Name | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color | Black |
| Thickness | 12-60mm |
| Width | 200-2400mm |
| Width | 200-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 10-80mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Color | Black |
| Factory | Yes |
| Name | Rubber Conveyor Belt Jointing Machine |
|---|---|
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
| Maximum Belt Width | 2000 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Belt Thickness | 35 Mm |
| Name | Timing Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 10-1800 Mm |
| Thickness | 3-20mm |
| Factory | Yes |
| Flexibility | High |
| Name | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color | Black |
| Width | 200-2000mm |
| Length | 50-200m/roll |
| Belt Thickness | 6-80mm |
|---|---|
| Belt Width | 300-2500mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| OEM | Acceptable |
| Factory | Yes |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-40 Mm |
| Tensilestrength | 630-5400 N/mm |
| Factory | Yes |
| OEM | Acceptable |
| Name | Industrial Rubber Belts |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Color | Black |
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Product Name | Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 200mm To 2000mm |
| Joint Type | Vulcanizing |
| Material | High Strength Aluminum Alloy |
| Name | Conveyor Roller Lagging |
|---|---|
| Width | 100-1800mm |
| Thickness | 10mm - 30mm |
| Color | Black |
| Factory | Yes |