| Width | 200-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 12-80mm |
| Color | Black |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Product Name | Bucket Elevator Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color | Black |
| Width | 200-2400mm |
| Length | 50-200m/roll |
| Name | Nylon Fabric Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Model No. | EP200 |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Model NO. | EP250 |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Working Width | 200mm To 2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12mm To 95mm |
| Joint Type | Mechanical Fastener Or Vulcanized Splice |
| Compatibility | Suitable For Various Bucket Elevator Belts |
| Customizable | Acceptable |
| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-3000mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Belt Thickness | 6mm To 60mm |
| Color | Black |
| Name | Nylon Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Factory | Yes |
| Name | EP200 Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 10-40mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Factory | Yes |
| OEM | Accept |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-40 Mm |
| Tensilestrength | 800-5400 N/mm |
| Factory | Yes |
| OEM | Acceptable |