| Name | Corrugated Sidewall Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300mm To 2200mm |
| Belt Thickness | 6mm To 55mm |
| Sidewall Height | 60mm To 300mm |
| Cleat Height | 50mm To 280mm |
| Name | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Inside Material | Steel Cord |
| Tensile Strength | 10-25Mpa |
| Product Name | Bucket Elevator Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color | Black |
| Width | 200-2400mm |
| Thickness | 12-60mm |
| Name | Bucket Elevator Belts |
|---|---|
| Width | 200-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Color | Black |
| Name | Corrugated Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 55mm |
| Sidewall Height | 60mm To 300mm |
| Cleat Height | 50mm To 280mm |
| Load Capacity | Varies By Belt Size And Strength |
| Name | PU PVC Conveyor Belt |
|---|---|
| Ply | 1 - 5 |
| Material | PVC And PU |
| Working Temperature | -10/+100℃ |
| Length | Customized |
| Name | PVC PU Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 100-2000mm |
| Thickness | 3-30mm |
| Ply | 2 - 5 |
| Length | Customized |
| Name | PVC PU Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 100-2800mm |
| Ply | 2-5 |
| Thickness | 3-35mm |
| Material | PVC And PU |
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
|---|---|
| Maximum Belt Width | 2400 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Belt Thickness | 50 Mm |
| Application | Conveyor Belt Joint And Repair |
| Name | High Temperature Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300mm To 6000mm |
| Thickness | 6mm To 60mm |
| Color | Black |
| Application | High Temperature Material Handling |