| Material | Rubber And Fabric Core |
|---|---|
| Beltthickness | 6mm To 35mm |
| Beltwidth | Typically 500mm To 2000mm |
| Sidewallheight | Typically 60mm To 300mm |
| Temperaturerange | -20°C To +200°C |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 60mm |
| Tensile Strength | 8 MPa To 25 MPa |
| Color | Black |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 10-40mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Factory | Yes |
| OEM | Accept |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-40 Mm |
| Tensilestrength | 630-5400 N/mm |
| Factory | Yes |
| OEM | Acceptable |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-40 Mm |
| Tensile Strength | 800-5400 N/mm |
| Factory | Yes |
| OEM | Acceptable |
| Name | Diamond Rubber Lagging |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Steel Cord No.. | 10-200 PCS |
| OEM | Accept |
| Fabric Ply | 2-10 |
|---|---|
| Material | Nylon Fabric |
| Factory | Yes |
| Application | Material Handling, Mining, Manufacturing |
| Thickness | 5-40mm |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-60mm |
| Color | Black |
| Reinforcement | Steel Net |
| OEM | Acceptable |
| Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Thickness | 5-20mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Factory | Yes |