| Product Name | Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 200mm To 2000mm |
| Joint Type | Vulcanizing |
| Material | High Strength Aluminum Alloy |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Standard | ISO, DIN, Or Customized Standards |
| Temperature Range | -80°C To 300°C |
| OEM | Accept |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Standard | ISO, DIN, Or Customized Standards |
| Heat Resistant | -80°C To 300°C |
| OEM | Accept |
| Name | Industrial Rubber Belts |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Color | Black |
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Roller Type | Return Roller |
|---|---|
| Length | 200-1000 Mm |
| Diameter | 89 Mm |
| Color | Red,Green,Black Or Customized |
| Condition | New |
| Width | 200-4000mm |
|---|---|
| Fabric Ply | 2-10 |
| Thickness | 6-50mm |
| Factory | Yes |
| Material | EP/Nylon Fabric |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Cleat Height | 40-380mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Belt Thickness | 6-40mm |
| Material | Rubber Or PVC |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Thickness | 5-50mm |
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Standard | ISO, DIN, Or Customized Standards |
| OEM | Accept |
| Belt Width | 100 - 2000 Mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 3 - 30 Mm |
| Standard | ISO, DIN, JIS Or Customized |
| Material | PVC PU Cover And Fabric |
| Operating Temperature Range | -30°C To +200°C |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Fabric Ply | 1-10 |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |