| Name | Silicone Rubber Molding Machine |
|---|---|
| Machinetype | Hydraulic/Mechanical Vulcanizing Press |
| Control Method | PLC Control |
| Temperaturerange | 0-300°C |
| Plate Material | 45# Steel |
| Belt Width | 300-2000mm |
|---|---|
| Thickness | 10-60mm |
| Sidewall Height | 60-300mm |
| Cleat Height | 40-280mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| Width | 200-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 12-80mm |
| Color | Black |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Belt Width | 500mm To 2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 70mm |
| Sidewall Height | 60mm To 300mm |
| Cleat Height | 50mm To 280mm |
| Core Material | Polyester/Nylon Fabric |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-40 Mm |
| Tensile Strength | 630-5400 N/mm |
| Factory | Yes |
| OEM | Acceptable |
| Width | 400-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Temperature | 0°C To 300°C |
| Factory | Yes |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-90mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Factory | Yes |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-40 Mm |
| Tensilestrength | 800-5400 N/mm |
| Factory | Yes |
| OEM | Acceptable |
| Belt Width | 500mm To 2000mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 55mm |
| Sidewall Height | 60mm To 300mm |
| Cleat Height | 50mm To 280mm |
| Core Material | Polyester/Nylon Fabric |