| Name | Heavy Duty Rubber Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Steel Cord No.. | 10-200 PCS |
| Factory | Yes |
| Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 10-40mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Factory | Yes |
| OEM | Accept |
| Name | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Inside Material | Steel Cord |
| Tensile Strength | 10-25Mpa |
| Name | Timing Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 10-1800 Mm |
| Thickness | 3-20mm |
| Factory | Yes |
| Flexibility | High |
| Name | PVC PU Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 100-2800mm |
| Ply | 2-5 |
| Thickness | 3-35mm |
| Material | PVC And PU |
| Name | Timing Conveyor Belt |
|---|---|
| Factory | Yes |
| Width | 10-1800 Mm |
| Length | OEM |
| Temperature Range | -20°C To150°C |
| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Heat Resistant Rubber Compound |
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Width | 400mm To 2400mm |
| Tensile Strength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | Conveyor Roller Lagging |
|---|---|
| Width | 100-1800mm |
| Thickness | 10mm - 30mm |
| Color | Black |
| Factory | Yes |
| Name | Bucket Elevator Belts |
|---|---|
| Width | 200-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Color | Black |
| Name | Synchronous Timing Belt |
|---|---|
| OEM | Accept |
| Flexibility | High |
| Temperaturerange | -20°C To 80°C |
| Width | 10-2000 Mm |