| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Application | Bulk Material Handling |
| Frame Material | Galvanized Steel |
| For Bandwidth | 300-2400mm |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 500mm To 2000mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 55mm |
| Sidewall Height | 60mm To 300mm |
| Cleat Height | 50mm To 280mm |
| Core Material | Polyester/Nylon Fabric |
| Belt Width | 500mm To 2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 70mm |
| Sidewall Height | 60mm To 300mm |
| Cleat Height | 50mm To 280mm |
| Core Material | Polyester/Nylon Fabric |
| Construction | Sidewall,Cleat,Base Belt |
|---|---|
| Application | Dip Angle Material Conveying |
| Color | Black Or Customized |
| OEM | Accept |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Fabric Ply | 1-10 |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Belt Width | 300-2000mm |
|---|---|
| Thickness | 10-60mm |
| Sidewall Height | 60-300mm |
| Cleat Height | 40-280mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Rollerdiameter | 89 Mm |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| For Bandwidth | 300-2400mm |
| Color | Red,Green,Black Or Customized |
| Name | Steel Idler Roller |
|---|---|
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Roller Diameter | 89 Mm |
| Shaft Diameter | 25 Mm |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-90mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Factory | Yes |