| Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Thickness | 5-20mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Factory | Yes |
| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-3000mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Belt Thickness | 6mm To 60mm |
| Color | Black |
| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Reinforcement | Fabric Or Steel Cord Layers |
| Color | Black |
| Beltthickness | 6mm To 50mm |
| Beltwidth | Typically 400mm To 2000mm |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-80mm |
| Factory | Yes |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 400mm To 2400mm |
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Color | Black |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | Elevator Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Structure | Rubber Cover And Steel Core Inside |
| Factory | Yes |
| Product Name | Bucket Elevator Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color | Black |
| Width | 200-2400mm |
| Thickness | 12-60mm |
| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Width | 400mm To 2400mm |
| Color | Black |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Material | Rubber And EP/Nylon Fabric |
|---|---|
| Width | 300-3000mm |
| Thickness | 5-40mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| Factory | Yes |
| Name | Corrugated Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 55mm |
| Sidewall Height | 60mm To 300mm |
| Cleat Height | 50mm To 280mm |
| Load Capacity | Varies By Belt Size And Strength |