| Name | Corrugated Belt Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | Customizable (typically 300mm To 2000mm) |
| Installation Type | Fixed Or Mobile |
| Frame Material | Steel Or Stainless Steel |
| Operating Temperature | -20°C To 200°C |
| Roller Type | Return Roller |
|---|---|
| Length | 200-1000 Mm |
| Diameter | 89 Mm |
| Color | Red,Green,Black Or Customized |
| Condition | New |
| Roller Type | Return Roller |
|---|---|
| Width | 200-1000 Mm |
| Diameter | 89 Mm |
| Condition | New |
| Color | Red,Green,Black Or Customized |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | 300-2000mm |
| Thickness | 6-55mm |
| Sidewall Height | 40-300mm |
| Operating Temperature | -20°C To 60°C |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-40mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Material | Rubber Or PVC |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-40mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Material | Rubber Or PVC |
| Name | Large Angle Belt Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | 300 - 2000mm |
| Installationtype | Fixed Or Mobile |
| Speed | Adjustable, Usually 0.5 To 6 M/s |
| Inclinationangle | Up To 90 Degrees |
| Belt Width | 500-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-80mm |
| Sidewall Height | 60-300mm |
| Cleat Height | 40-280mm |
| Cleat Spacing | OEM |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Cleat Height | 40-380mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Belt Thickness | 6-40mm |
| Material | Rubber Or PVC |
| Belt Width | 500-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-80mm |
| Sidewall Height | 60-300mm |
| Cleat Height | 40-280mm |
| Cleat Spacing | OEM |