| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Standard | ISO, DIN, Or Customized Standards |
| Heat Resistant | -80°C To 300°C |
| OEM | Accept |
| Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Temperature | 0°C To 300°C |
| Factory | Yes |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Thickness | 5-50mm |
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Standard | ISO, DIN, Or Customized Standards |
| OEM | Accept |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-40 Mm |
| Tensilestrength | 800-5400 N/mm |
| Factory | Yes |
| OEM | Acceptable |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-40 Mm |
| Tensile Strength | 800-5400 N/mm |
| Factory | Yes |
| OEM | Acceptable |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 60mm |
| Tensile Strength | 8 MPa To 25 MPa |
| Color | Black |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Material | Rubber And Fabric Core |
|---|---|
| Beltthickness | 6mm To 35mm |
| Beltwidth | Typically 500mm To 2000mm |
| Sidewallheight | Typically 60mm To 300mm |
| Temperaturerange | -20°C To +200°C |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor |
|---|---|
| Type | Conveyor Machine |
| Installation Type | Fixed Or Mobile |
| Frame Material | Steel Or Stainless Steel |
| Belt Width | 300- 2000mm |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 500mm To 2200mm |
| Belt Thickness | 5mm To 60mm |
| Sidewall Height | 50mm To 300mm |
| Cleat Height | 40mm To 280mm |
| Working Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-45mm |
| Customizable | Acceptable |
| Material | High-strength Steel Or Rubber Compound |
| Joint Type | Mechanical Fastener Or Vulcanized Joint |