| Name | Rubber Conveyor Belt Jointing Machine |
|---|---|
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
| Maximum Belt Width | 2000 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Belt Thickness | 35 Mm |
| Name | Belt Joint Machine |
|---|---|
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
| Maximum Belt Width | 2000 Mm |
| Heating Time | 5-10 Minutes |
| Portability | Portable / Mobile |
| Name | PVC PU Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 100-2800mm |
| Ply | 2-5 |
| Thickness | 3-35mm |
| Material | PVC And PU |
| Name | PVC PU Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | PVC And PU |
| Belt Width | 100-2000mm |
| Ply | 2 - 8 |
| Thickness | 3-60mm |
| Width | 200-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 10-80mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Color | Black |
| Factory | Yes |
| Belt Thickness | 6-80mm |
|---|---|
| Belt Width | 300-2500mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| OEM | Acceptable |
| Factory | Yes |
| Working Width | 200mm To 2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12mm To 95mm |
| Joint Type | Mechanical Fastener Or Vulcanized Splice |
| Compatibility | Suitable For Various Bucket Elevator Belts |
| Customizable | Acceptable |
| Belt Width | 200mm To 2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-90mm |
| Application | Material Handling In Mining, Agriculture, And Industry |
| Durability | Long Service Life Under Heavy Load |
| Customizable | Acceptable |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-40 Mm |
| Tensilestrength | 630-5400 N/mm |
| Factory | Yes |
| OEM | Acceptable |
| Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 10-40mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Factory | Yes |
| OEM | Accept |