| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-40mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| Belt Width | 200-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 10-40mm |
| Tensile Strength | 630-5400 N/mm |
| Material | Rubber Cover And Steel Cord |
| OEM | Yes |
| Belt Width | 200-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 10-40mm |
| Tensile Strength | 630-5400 N/mm |
| Material | Rubber Cover And Steel Cord |
| Factory | Yes |
| Tensile Strength | 630-5400 N/mm |
|---|---|
| Applications | Cement,Coal,Mining,Port Etc. |
| Material | Rubber Cover And Steel Cord |
| Belt Thickness | 10-40mm |
| Belt Width | 200-2800mm |
| Name | Rubber Pulley Lagging |
|---|---|
| Length | Customizable As Per Requirement |
| Thickness | 3mm - 20mm |
| Width | Up To 2000mm |
| Tensilestrength | 10- 15 MPa |
| Name | Rubber Pulley Lagging |
|---|---|
| Width | 100mm To 2000mm |
| Temperature Range | -20°C To 200°C |
| Condition | New |
| Standard | DIN,JIS,ISO,CEMA,GB |
| Name | Rubber Vulcanizing Press Machine |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Control Method | PLC Control |
| Plate Material | 45# Steel |
| Hs Code | 8477.8000 |