| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-40mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| Width | 200-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 12-80mm |
| Color | Black |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Name | Heavy Duty Idler Rollers |
|---|---|
| Roller Diameter | 89 Mm |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Diameter | 57mm-1000mm |
| For Bandwidth | B500-B2400 |
| Width | 200-2200mm |
|---|---|
| Thickness | 10-50mm |
| Steel Cord No.. | 10-200 PCS |
| Factory | Yes |
| OEM | Accept |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Model NO. | EP250 |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-90mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Color | Black Or Customized |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-40 Mm |
| Tensile Strength | 630-5400 N/mm |
| Factory | Yes |
| OEM | Acceptable |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-60mm |
| Color | Black |
| Reinforcement | Steel Net |
| OEM | Acceptable |
| Width | 400-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-40mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Fabric Ply | 2-10 |