| Name | High Temperature Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300mm To 6000mm |
| Thickness | 6mm To 60mm |
| Color | Black |
| Application | High Temperature Material Handling |
| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 400mm To 2400mm |
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Color | Black |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | PU PVC Conveyor Belt |
|---|---|
| Ply | 1 - 5 |
| Material | PVC And PU |
| Working Temperature | -10/+100℃ |
| Length | Customized |
| Name | Rubber Conveyor Belt Jointing Machine |
|---|---|
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
| Maximum Belt Width | 2000 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Belt Thickness | 35 Mm |
| Name | Bucket Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Customizable | Available In Custom Sizes And Specifications |
| Belt Width | 100mm To 2000mm |
| Belt Thickness | 12mm To 55mm |
| Durability | Long Service Life With Minimal Maintenance |
| Name | PVC PU Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 100-2000mm |
| Thickness | 3-30mm |
| Ply | 2 - 5 |
| Length | Customized |
| Name | Belt Joint Machine |
|---|---|
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
| Maximum Belt Width | 2000 Mm |
| Heating Time | 5-10 Minutes |
| Portability | Portable / Mobile |
| Name | Corrugated Belt Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | Customizable (typically 300mm To 2000mm) |
| Installation Type | Fixed Or Mobile |
| Frame Material | Steel Or Stainless Steel |
| Operating Temperature | -20°C To 200°C |
| Name | Large Angle Belt Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | 300 - 2000mm |
| Installationtype | Fixed Or Mobile |
| Speed | Adjustable, Usually 0.5 To 6 M/s |
| Inclinationangle | Up To 90 Degrees |
| Name | Nylon Fabric Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Model No. | EP200 |