| Name | EP200 Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Material | Rubber And Fabric Core |
|---|---|
| Beltthickness | 6mm To 35mm |
| Beltwidth | Typically 500mm To 2000mm |
| Sidewallheight | Typically 60mm To 300mm |
| Temperaturerange | -20°C To +200°C |
| Name | Industrial Timing Belt |
|---|---|
| Width | 10-1800 Mm |
| Thickness | 3-30 Mm |
| Tensile Strength | 8-20 MPa |
| Color | Black,White,Red,Green Or Customized |
| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Width | 400mm To 2400mm |
| Color | Black |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | PVC PU Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 100-2800mm |
| Ply | 2-5 |
| Thickness | 3-35mm |
| Material | PVC And PU |
| Name | Timing Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 10-1800 Mm |
| Thickness | 3-20mm |
| Factory | Yes |
| Flexibility | High |
| Name | Timing Conveyor Belt |
|---|---|
| Factory | Yes |
| Width | 10-1800 Mm |
| Length | OEM |
| Temperature Range | -20°C To150°C |
| Name | Synchronous Timing Belt |
|---|---|
| OEM | Accept |
| Flexibility | High |
| Temperaturerange | -20°C To 80°C |
| Width | 10-2000 Mm |
| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-3000mm |
| Belt Thickness | 6mm To 80mm |
| Reinforcement | Fabric Or Steel Cord Layers |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 60mm |
| Tensile Strength | 8 MPa To 25 MPa |
| Color | Black |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |