| Product Name | Industrial Rubber Sheet |
|---|---|
| Density | 1.2-1.4g/cm3 |
| Resistance | Oil Resistant / Chemical Resistant / Weather Resistant / Abrasion Resistant |
| Transport Package | Packing In Cartons And Crates |
| Surface Finish | Smooth / Textured / Embossed |
| Name | Nylon Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Factory | Yes |
| Name | Rubber Vulcanizing Press Machine |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Quality Guarantee | 1 Year |
| Plate Material | 45# Steel |
| Hs Code | 8477.8000 |
| Name | Industrial Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Width | 300-2000mm |
| Thickness | 12-60mm |
| OEM | Acceptable |
| Name | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color | Black |
| Thickness | 12-60mm |
| Width | 200-2400mm |
| Name | Nylon Fabric Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Factory | Yes |
| Product Name | Bucket Elevator Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color | Black |
| Width | 200-2400mm |
| Thickness | 12-60mm |
| Product Name | Bucket Elevator Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color | Black |
| Width | 200-2400mm |
| Length | 50-200m/roll |
| Name | Bucket Elevator Belts |
|---|---|
| Width | 200-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Color | Black |
| Name | Elevator Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Structure | Rubber Cover And Steel Core Inside |
| Factory | Yes |