| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Rollerdiameter | 89 Mm |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| For Bandwidth | 300-2400mm |
| Color | Red,Green,Black Or Customized |
| Name | Heavy Duty Idler Rollers |
|---|---|
| Roller Diameter | 89 Mm |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Diameter | 57mm-1000mm |
| For Bandwidth | B500-B2400 |
| Name | Steel Idler Roller |
|---|---|
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Roller Diameter | 89 Mm |
| Shaft Diameter | 25 Mm |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Roller Type | Return Roller |
|---|---|
| Width | 200-1000 Mm |
| Diameter | 89 Mm |
| Condition | New |
| Color | Red,Green,Black Or Customized |
| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Application | Bulk Material Handling |
| Frame Material | Galvanized Steel |
| For Bandwidth | 300-2400mm |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Roller Type | Return Roller |
|---|---|
| Length | 200-1000 Mm |
| Diameter | 89 Mm |
| Color | Red,Green,Black Or Customized |
| Condition | New |
| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Condition | New |
| Coating | Galvanized |
| Length | 200-2000 Mm |
| Color | Black,Red,Green Or Customized |
| Name | Diamond Rubber Lagging |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Steel Cord No.. | 10-200 PCS |
| OEM | Accept |
| Name | Rubber Pulley Lagging |
|---|---|
| Length | Customizable As Per Requirement |
| Thickness | 3mm - 20mm |
| Width | Up To 2000mm |
| Tensilestrength | 10- 15 MPa |
| Name | Rubber Pulley Lagging |
|---|---|
| Width | 100mm To 2000mm |
| Temperature Range | -20°C To 200°C |
| Condition | New |
| Standard | DIN,JIS,ISO,CEMA,GB |