| Belt Width | 500-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-80mm |
| Sidewall Height | 60-300mm |
| Cleat Height | 40-280mm |
| Cleat Spacing | OEM |
| Working Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-45mm |
| Customizable | Acceptable |
| Material | High-strength Steel Or Rubber Compound |
| Joint Type | Mechanical Fastener Or Vulcanized Joint |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-40 Mm |
| Tensile Strength | 630-5400 N/mm |
| Factory | Yes |
| OEM | Acceptable |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-40 Mm |
| Tensilestrength | 800-5400 N/mm |
| Factory | Yes |
| OEM | Acceptable |
| Belt Width | 500mm To 2000mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 55mm |
| Sidewall Height | 60mm To 300mm |
| Cleat Height | 50mm To 280mm |
| Core Material | Polyester/Nylon Fabric |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Model NO. | EP250 |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Belt Width | 500-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-80mm |
| Sidewall Height | 60-300mm |
| Cleat Height | 40-280mm |
| Cleat Spacing | OEM |
| Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Temperature | 0°C To 300°C |
| Factory | Yes |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-90mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Color | Black Or Customized |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-90mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Factory | Yes |