| Product Name | Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 200mm To 2000mm |
| Joint Type | Vulcanizing |
| Material | High Strength Aluminum Alloy |
| Roller Type | Return Roller |
|---|---|
| Length | 200-1000 Mm |
| Diameter | 89 Mm |
| Color | Red,Green,Black Or Customized |
| Condition | New |
| Width | 200-4000mm |
|---|---|
| Fabric Ply | 2-10 |
| Thickness | 6-50mm |
| Factory | Yes |
| Material | EP/Nylon Fabric |
| Name | OEM Timing Belt |
|---|---|
| Width | 10-1800 Mm |
| Thickness | 3-30 Mm |
| Temperaturerange | -20°C To 150°C |
| Tensilestrength | 8-20 MPa |
| Construction | Sidewall,Cleat,Base Belt |
|---|---|
| Application | Dip Angle Material Conveying |
| Color | Black Or Customized |
| OEM | Accept |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Belt Width | 200-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 10-40mm |
| Tensile Strength | 630-5400 N/mm |
| Material | Rubber Cover And Steel Cord |
| OEM | Yes |
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
|---|---|
| Maximum Width | 2500 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Thickness | 80 Mm |
| Application | Conveyor Belt Joint And Repair |
| Name | Heat Resistant Conveyor Belts |
|---|---|
| Color | Black |
| Application | High Temperature Material Handling |
| Width | 400mm To 2400mm |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 500mm To 2200mm |
| Belt Thickness | 5mm To 60mm |
| Sidewall Height | 50mm To 300mm |
| Cleat Height | 40mm To 280mm |
| Working Width | 200mm To 2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12mm To 95mm |
| Joint Type | Mechanical Fastener Or Vulcanized Splice |
| Compatibility | Suitable For Various Bucket Elevator Belts |
| Customizable | Acceptable |