| Name | Nylon Fabric Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | Up To 2400mm Or Customized |
| Thickness | 5-50mm |
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Temperaturerange | -20°C To +300°C |
| Width | 200-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 10-80mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Color | Black |
| Factory | Yes |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-80mm |
| Factory | Yes |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Roller Type | Return Roller |
|---|---|
| Width | 200-1000 Mm |
| Diameter | 89 Mm |
| Condition | New |
| Color | Red,Green,Black Or Customized |
| Name | Heavy Duty Idler Rollers |
|---|---|
| Roller Diameter | 89 Mm |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Diameter | 57mm-1000mm |
| For Bandwidth | B500-B2400 |
| Name | Steel Idler Roller |
|---|---|
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Roller Diameter | 89 Mm |
| Shaft Diameter | 25 Mm |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Width | 300-2400mm |
|---|---|
| Thickness | 10-60mm |
| Steel Cord No.. | 10-200 Pcs |
| OEM | Acceptable |
| Factory | Yes |
| Material | Rubber And Fabric Core |
|---|---|
| Beltthickness | 6mm To 35mm |
| Beltwidth | Typically 500mm To 2000mm |
| Sidewallheight | Typically 60mm To 300mm |
| Temperaturerange | -20°C To +200°C |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 60mm |
| Tensile Strength | 8 MPa To 25 MPa |
| Color | Black |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |