| Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 10-40mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Factory | Yes |
| OEM | Accept |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-40 Mm |
| Tensile Strength | 800-5400 N/mm |
| Factory | Yes |
| OEM | Acceptable |
| Material | Rubber And EP/Nylon Fabric |
|---|---|
| Width | 300-3000mm |
| Thickness | 5-40mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| Factory | Yes |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Standard | ISO, DIN, Or Customized Standards |
| Temperature Range | -80°C To 300°C |
| OEM | Accept |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Standard | ISO, DIN, Or Customized Standards |
| Heat Resistant | -80°C To 300°C |
| OEM | Accept |
| Fabric Ply | 2-10 |
|---|---|
| Material | Nylon Fabric |
| Factory | Yes |
| Application | Material Handling, Mining, Manufacturing |
| Thickness | 5-40mm |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-40 Mm |
| Tensilestrength | 630-5400 N/mm |
| Factory | Yes |
| OEM | Acceptable |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Thickness | 5-50mm |
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Standard | ISO, DIN, Or Customized Standards |
| OEM | Accept |
| Name | Rubber Pulley Lagging |
|---|---|
| Thickness | 3mm - 20mm |
| Width | Up To 2000mm |
| Tensile Strength | 10-15 MPa |
| Color | Black / Custom Colors Available |
| Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Thickness | 5-20mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Factory | Yes |