| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Fabric Ply | 1-10 |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Material | Rubber And Fabric Core |
|---|---|
| Beltthickness | 6mm To 35mm |
| Beltwidth | Typically 500mm To 2000mm |
| Sidewallheight | Typically 60mm To 300mm |
| Temperaturerange | -20°C To +200°C |
| Name | Corrugated Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 55mm |
| Sidewall Height | 60mm To 300mm |
| Cleat Height | 50mm To 280mm |
| Load Capacity | Varies By Belt Size And Strength |
| Width | 200-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 12-80mm |
| Color | Black |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
|---|---|
| Maximum Width | 2500 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Thickness | 80 Mm |
| Application | Conveyor Belt Joint And Repair |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Model NO. | EP250 |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 500mm To 2200mm |
| Belt Thickness | 5mm To 60mm |
| Sidewall Height | 50mm To 300mm |
| Cleat Height | 40mm To 280mm |
| Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Thickness | 5-20mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Factory | Yes |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-40 Mm |
| Tensilestrength | 630-5400 N/mm |
| Factory | Yes |
| OEM | Acceptable |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Standard | ISO, DIN, Or Customized Standards |
| Heat Resistant | -80°C To 300°C |
| OEM | Accept |