| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Rollerdiameter | 89 Mm |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| For Bandwidth | 300-2400mm |
| Color | Red,Green,Black Or Customized |
| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Application | Bulk Material Handling |
| Frame Material | Galvanized Steel |
| For Bandwidth | 300-2400mm |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Name | Bucket Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Compatibility | Steel Cord Belt |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 200mm To 1800mm |
| Joint Type | Mechanical Fastener |
| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Condition | New |
| Coating | Galvanized |
| Length | 200-2000 Mm |
| Color | Black,Red,Green Or Customized |
| Name | Large Angle Belt Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | 300 - 2000mm |
| Installationtype | Fixed Or Mobile |
| Speed | Adjustable, Usually 0.5 To 6 M/s |
| Inclinationangle | Up To 90 Degrees |
| Name | OEM Timing Belt |
|---|---|
| Width | 10-1800 Mm |
| Thickness | 3-30 Mm |
| Temperaturerange | -20°C To 150°C |
| Tensilestrength | 8-20 MPa |
| Name | Heavy Duty Idler Rollers |
|---|---|
| Roller Diameter | 89 Mm |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Diameter | 57mm-1000mm |
| For Bandwidth | B500-B2400 |
| Name | Rubber Pulley Lagging |
|---|---|
| Thickness | 3mm - 20mm |
| Width | Up To 2000mm |
| Tensile Strength | 10-15 MPa |
| Color | Black / Custom Colors Available |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | 300-2000mm |
| Thickness | 6-55mm |
| Sidewall Height | 40-300mm |
| Operating Temperature | -20°C To 60°C |
| Belt Width | 200-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 10-40mm |
| Tensile Strength | 630-5400 N/mm |
| Material | Rubber Cover And Steel Cord |
| Factory | Yes |