| Name | Silicone Rubber Molding Machine |
|---|---|
| Machinetype | Hydraulic/Mechanical Vulcanizing Press |
| Control Method | PLC Control |
| Temperaturerange | 0-300°C |
| Plate Material | 45# Steel |
| Material | Rubber And Fabric Core |
|---|---|
| Beltthickness | 6mm To 35mm |
| Beltwidth | Typically 500mm To 2000mm |
| Sidewallheight | Typically 60mm To 300mm |
| Temperaturerange | -20°C To +200°C |
| Name | Belt Joint Machine |
|---|---|
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
| Maximum Belt Width | 2000 Mm |
| Heating Time | 5-10 Minutes |
| Portability | Portable / Mobile |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor |
|---|---|
| Type | Conveyor Machine |
| Installation Type | Fixed Or Mobile |
| Frame Material | Steel Or Stainless Steel |
| Belt Width | 300- 2000mm |
| Name | Conveyor Roller Lagging |
|---|---|
| Width | 100-1800mm |
| Thickness | 10mm - 30mm |
| Color | Black |
| Factory | Yes |
| Name | Corrugated Belt Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | Customizable (typically 300mm To 2000mm) |
| Installation Type | Fixed Or Mobile |
| Frame Material | Steel Or Stainless Steel |
| Operating Temperature | -20°C To 200°C |
| Name | Large Angle Belt Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | 300 - 2000mm |
| Installationtype | Fixed Or Mobile |
| Speed | Adjustable, Usually 0.5 To 6 M/s |
| Inclinationangle | Up To 90 Degrees |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | 300-2000mm |
| Thickness | 6-55mm |
| Sidewall Height | 40-300mm |
| Operating Temperature | -20°C To 60°C |
| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Rollerdiameter | 89 Mm |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| For Bandwidth | 300-2400mm |
| Color | Red,Green,Black Or Customized |
| Name | Bucket Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Customizable | Available In Custom Sizes And Specifications |
| Belt Width | 100mm To 2000mm |
| Belt Thickness | 12mm To 55mm |
| Durability | Long Service Life With Minimal Maintenance |