| Name | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Inside Material | Steel Cord |
| Tensile Strength | 10-25Mpa |
| Name | Steel Cord Elevator Belt |
|---|---|
| Width | 300-2600mm |
| Thickness | 12-60mm |
| Color | Black |
| Factory | Yes |
| Name | Bucket Elevator Belts |
|---|---|
| Width | 200-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Color | Black |
| Name | Heavy Duty Rubber Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Steel Cord No.. | 10-200 PCS |
| Factory | Yes |
| Name | Industrial Rubber Belts |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Color | Black |
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Product Name | Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 200mm To 2000mm |
| Joint Type | Vulcanizing |
| Material | High Strength Aluminum Alloy |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 60mm |
| Tensile Strength | 8 MPa To 25 MPa |
| Color | Black |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Width | 300-2400mm |
|---|---|
| Thickness | 10-60mm |
| Steel Cord No.. | 10-200 Pcs |
| OEM | Acceptable |
| Factory | Yes |
| Name | Steel Idler Roller |
|---|---|
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Roller Diameter | 89 Mm |
| Shaft Diameter | 25 Mm |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Name | Diamond Rubber Lagging |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Steel Cord No.. | 10-200 PCS |
| OEM | Accept |