| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Application | Bulk Material Handling |
| Frame Material | Galvanized Steel |
| For Bandwidth | 300-2400mm |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Condition | New |
| Coating | Galvanized |
| Length | 200-2000 Mm |
| Color | Black,Red,Green Or Customized |
| Name | Industrial Timing Belt |
|---|---|
| Width | 10-1800 Mm |
| Thickness | 3-30 Mm |
| Tensile Strength | 8-20 MPa |
| Color | Black,White,Red,Green Or Customized |
| Name | Bucket Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Compatibility | Steel Cord Belt |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 200mm To 1800mm |
| Joint Type | Mechanical Fastener |
| Name | Rubber Pulley Lagging |
|---|---|
| Thickness | 3mm - 20mm |
| Width | Up To 2000mm |
| Tensile Strength | 10-15 MPa |
| Color | Black / Custom Colors Available |
| Name | Heavy Duty Idler Rollers |
|---|---|
| Roller Diameter | 89 Mm |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Diameter | 57mm-1000mm |
| For Bandwidth | B500-B2400 |
| Name | Rubber Pulley Lagging |
|---|---|
| Length | Customizable As Per Requirement |
| Thickness | 3mm - 20mm |
| Width | Up To 2000mm |
| Tensilestrength | 10- 15 MPa |
| Name | Rubber Pulley Lagging |
|---|---|
| Width | 100mm To 2000mm |
| Temperature Range | -20°C To 200°C |
| Condition | New |
| Standard | DIN,JIS,ISO,CEMA,GB |
| Product Name | Industrial Rubber Sheet |
|---|---|
| Density | 1.2-1.4g/cm3 |
| Resistance | Oil Resistant / Chemical Resistant / Weather Resistant / Abrasion Resistant |
| Transport Package | Packing In Cartons And Crates |
| Surface Finish | Smooth / Textured / Embossed |
| Name | Rubber Vulcanizing Press Machine |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Quality Guarantee | 1 Year |
| Plate Material | 45# Steel |
| Hs Code | 8477.8000 |