| Product Name | Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 200mm To 2000mm |
| Joint Type | Vulcanizing |
| Material | High Strength Aluminum Alloy |
| Name | Rubber Conveyor Belt Jointing Machine |
|---|---|
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
| Maximum Belt Width | 2000 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Belt Thickness | 35 Mm |
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
|---|---|
| Maximum Belt Width | 2400 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Belt Thickness | 50 Mm |
| Application | Conveyor Belt Joint And Repair |
| Name | Bucket Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Customizable | Available In Custom Sizes And Specifications |
| Belt Width | 100mm To 2000mm |
| Belt Thickness | 12mm To 55mm |
| Durability | Long Service Life With Minimal Maintenance |
| Name | Belt Joint Machine |
|---|---|
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
| Maximum Belt Width | 2000 Mm |
| Heating Time | 5-10 Minutes |
| Portability | Portable / Mobile |
| Working Width | 200mm To 2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12mm To 95mm |
| Joint Type | Mechanical Fastener Or Vulcanized Splice |
| Compatibility | Suitable For Various Bucket Elevator Belts |
| Customizable | Acceptable |
| Name | Silicone Rubber Molding Machine |
|---|---|
| Machinetype | Hydraulic/Mechanical Vulcanizing Press |
| Control Method | PLC Control |
| Temperaturerange | 0-300°C |
| Plate Material | 45# Steel |
| Name | Bucket Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Compatibility | Steel Cord Belt |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 200mm To 1800mm |
| Joint Type | Mechanical Fastener |
| Name | Rubber Vulcanizing Press Machine |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Quality Guarantee | 1 Year |
| Plate Material | 45# Steel |
| Hs Code | 8477.8000 |
| Name | Rubber Vulcanizing Press Machine |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Control Method | PLC Control |
| Plate Material | 45# Steel |
| Hs Code | 8477.8000 |