| Width | 200-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 12-80mm |
| Color | Black |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Fabric Ply | 1-10 |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Temperature | 0°C To 300°C |
| Factory | Yes |
| Product Name | Rubber Sheet |
|---|---|
| Density | 1.2-1.4g/cm3 |
| Surface Finish | Smooth / Textured / Embossed |
| Tensile Strength | 5-20Mpa |
| Resistance | Oil Resistant / Chemical Resistant / Weather Resistant / Abrasion Resistant |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Standard | ISO, DIN, Or Customized Standards |
| Temperature Range | -80°C To 300°C |
| OEM | Accept |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Standard | ISO, DIN, Or Customized Standards |
| Heat Resistant | -80°C To 300°C |
| OEM | Accept |
| Fabric Ply | 2-10 |
|---|---|
| Material | Nylon Fabric |
| Factory | Yes |
| Application | Material Handling, Mining, Manufacturing |
| Thickness | 5-40mm |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-90mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Factory | Yes |
| Material | Rubber And EP/Nylon Fabric |
|---|---|
| Width | 300-3000mm |
| Thickness | 5-40mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| Factory | Yes |