| Width | 200-2200mm |
|---|---|
| Thickness | 10-50mm |
| Steel Cord No.. | 10-200 PCS |
| Factory | Yes |
| OEM | Accept |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-40mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| Name | Bucket Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Compatibility | Steel Cord Belt |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 200mm To 1800mm |
| Joint Type | Mechanical Fastener |
| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Rollerdiameter | 89 Mm |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| For Bandwidth | 300-2400mm |
| Color | Red,Green,Black Or Customized |
| Belt Width | 200-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 10-40mm |
| Tensile Strength | 630-5400 N/mm |
| Material | Rubber Cover And Steel Cord |
| Factory | Yes |
| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Application | Bulk Material Handling |
| Frame Material | Galvanized Steel |
| For Bandwidth | 300-2400mm |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Roller Type | Return Roller |
|---|---|
| Length | 200-1000 Mm |
| Diameter | 89 Mm |
| Color | Red,Green,Black Or Customized |
| Condition | New |
| Tensile Strength | 630-5400 N/mm |
|---|---|
| Applications | Cement,Coal,Mining,Port Etc. |
| Material | Rubber Cover And Steel Cord |
| Belt Thickness | 10-40mm |
| Belt Width | 200-2800mm |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-40mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-40mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Fabric Ply | 2-10 |