| Name | PVC PU Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | PVC And PU |
| Belt Width | 100-2000mm |
| Ply | 2 - 8 |
| Thickness | 3-60mm |
| Name | Industrial Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Width | 300-2000mm |
| Thickness | 12-60mm |
| OEM | Acceptable |
| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 400mm To 2400mm |
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Color | Black |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 500mm To 2200mm |
| Belt Thickness | 5mm To 60mm |
| Sidewall Height | 50mm To 300mm |
| Cleat Height | 40mm To 280mm |
| Name | Nylon Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Factory | Yes |
| Belt Width | 500mm To 2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 70mm |
| Sidewall Height | 60mm To 300mm |
| Cleat Height | 50mm To 280mm |
| Core Material | Polyester/Nylon Fabric |
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
|---|---|
| Maximum Width | 2500 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Thickness | 80 Mm |
| Application | Conveyor Belt Joint And Repair |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-40 Mm |
| Tensile Strength | 800-5400 N/mm |
| Factory | Yes |
| OEM | Acceptable |
| Width | 200-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 10-80mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Color | Black |
| Factory | Yes |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-40mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Material | Rubber Or PVC |