| Width | 200-4000mm |
|---|---|
| Fabric Ply | 2-10 |
| Thickness | 6-50mm |
| Factory | Yes |
| Material | EP/Nylon Fabric |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-90mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Factory | Yes |
| Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Temperature | 0°C To 300°C |
| Factory | Yes |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-40mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| Name | Large Angle Belt Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | 300 - 2000mm |
| Installationtype | Fixed Or Mobile |
| Speed | Adjustable, Usually 0.5 To 6 M/s |
| Inclinationangle | Up To 90 Degrees |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor |
|---|---|
| Type | Conveyor Machine |
| Installation Type | Fixed Or Mobile |
| Frame Material | Steel Or Stainless Steel |
| Belt Width | 300- 2000mm |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 60mm |
| Tensile Strength | 8 MPa To 25 MPa |
| Color | Black |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Working Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-45mm |
| Customizable | Acceptable |
| Material | High-strength Steel Or Rubber Compound |
| Joint Type | Mechanical Fastener Or Vulcanized Joint |
| Material | Rubber And EP/Nylon Fabric |
|---|---|
| Width | 300-3000mm |
| Thickness | 5-40mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| Factory | Yes |
| Material | Rubber And Fabric Core |
|---|---|
| Beltthickness | 6mm To 35mm |
| Beltwidth | Typically 500mm To 2000mm |
| Sidewallheight | Typically 60mm To 300mm |
| Temperaturerange | -20°C To +200°C |