| Working Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-45mm |
| Customizable | Acceptable |
| Material | High-strength Steel Or Rubber Compound |
| Joint Type | Mechanical Fastener Or Vulcanized Joint |
| Name | Rubber Vulcanizing Press Machine |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Control Method | PLC Control |
| Plate Material | 45# Steel |
| Hs Code | 8477.8000 |
| Name | Bucket Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Compatibility | Steel Cord Belt |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 200mm To 1800mm |
| Joint Type | Mechanical Fastener |
| Name | Bucket Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Customizable | Available In Custom Sizes And Specifications |
| Belt Width | 100mm To 2000mm |
| Belt Thickness | 12mm To 55mm |
| Durability | Long Service Life With Minimal Maintenance |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor |
|---|---|
| Type | Conveyor Machine |
| Installation Type | Fixed Or Mobile |
| Frame Material | Steel Or Stainless Steel |
| Belt Width | 300- 2000mm |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | 300-2000mm |
| Thickness | 6-55mm |
| Sidewall Height | 40-300mm |
| Operating Temperature | -20°C To 60°C |
| Name | Conveyor Roller Lagging |
|---|---|
| Width | 100-1800mm |
| Thickness | 10mm - 30mm |
| Color | Black |
| Factory | Yes |
| Name | Industrial Timing Belt |
|---|---|
| Width | 10-1800 Mm |
| Thickness | 3-30 Mm |
| Tensile Strength | 8-20 MPa |
| Color | Black,White,Red,Green Or Customized |
| Name | OEM Timing Belt |
|---|---|
| Width | 10-1800 Mm |
| Thickness | 3-30 Mm |
| Temperaturerange | -20°C To 150°C |
| Tensilestrength | 8-20 MPa |
| Name | Corrugated Belt Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | Customizable (typically 300mm To 2000mm) |
| Installation Type | Fixed Or Mobile |
| Frame Material | Steel Or Stainless Steel |
| Operating Temperature | -20°C To 200°C |