| Name | Large Angle Belt Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | 300 - 2000mm |
| Installationtype | Fixed Or Mobile |
| Speed | Adjustable, Usually 0.5 To 6 M/s |
| Inclinationangle | Up To 90 Degrees |
| Name | Rubber Pulley Lagging |
|---|---|
| Thickness | 3mm - 20mm |
| Width | Up To 2000mm |
| Tensile Strength | 10-15 MPa |
| Color | Black / Custom Colors Available |
| Name | Rubber Pulley Lagging |
|---|---|
| Length | Customizable As Per Requirement |
| Thickness | 3mm - 20mm |
| Width | Up To 2000mm |
| Tensilestrength | 10- 15 MPa |
| Product Name | Industrial Rubber Sheet |
|---|---|
| Density | 1.2-1.4g/cm3 |
| Resistance | Oil Resistant / Chemical Resistant / Weather Resistant / Abrasion Resistant |
| Transport Package | Packing In Cartons And Crates |
| Surface Finish | Smooth / Textured / Embossed |
| Name | Rubber Pulley Lagging |
|---|---|
| Width | 100mm To 2000mm |
| Temperature Range | -20°C To 200°C |
| Condition | New |
| Standard | DIN,JIS,ISO,CEMA,GB |
| Name | Industrial Rubber Sheet |
|---|---|
| Condition | New |
| Color | Black |
| Width | 300-2200mm |
| Tensile Strength | 8Mpa~25Mpa |
| Name | High Density Rubber Sheet |
|---|---|
| Width | 300-2000mm |
| Color | Black |
| Working Temperature | -60°C~120°C |
| Tensile Strength | 6Mpa~25Mpa |
| Product Name | Rubber Sheet |
|---|---|
| Density | 1.2-1.4g/cm3 |
| Surface Finish | Smooth / Textured / Embossed |
| Tensile Strength | 5-20Mpa |
| Resistance | Oil Resistant / Chemical Resistant / Weather Resistant / Abrasion Resistant |