| Name | Large Angle Belt Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | 300 - 2000mm |
| Installationtype | Fixed Or Mobile |
| Speed | Adjustable, Usually 0.5 To 6 M/s |
| Inclinationangle | Up To 90 Degrees |
| Belt Width | 500mm To 2000mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 55mm |
| Sidewall Height | 60mm To 300mm |
| Cleat Height | 50mm To 280mm |
| Core Material | Polyester/Nylon Fabric |
| Belt Width | 500-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-80mm |
| Sidewall Height | 60-300mm |
| Cleat Height | 40-280mm |
| Cleat Spacing | OEM |
| Belt Width | 300-2000mm |
|---|---|
| Thickness | 10-60mm |
| Sidewall Height | 60-300mm |
| Cleat Height | 40-280mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| Construction | Sidewall,Cleat,Base Belt |
|---|---|
| Application | Dip Angle Material Conveying |
| Color | Black Or Customized |
| OEM | Accept |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor |
|---|---|
| Type | Conveyor Machine |
| Installation Type | Fixed Or Mobile |
| Frame Material | Steel Or Stainless Steel |
| Belt Width | 300- 2000mm |
| Name | Corrugated Belt Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | Customizable (typically 300mm To 2000mm) |
| Installation Type | Fixed Or Mobile |
| Frame Material | Steel Or Stainless Steel |
| Operating Temperature | -20°C To 200°C |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | 300-2000mm |
| Thickness | 6-55mm |
| Sidewall Height | 40-300mm |
| Operating Temperature | -20°C To 60°C |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300mm To 2200mm |
| Belt Thickness | 6mm To 55mm |
| Sidewall Height | 60mm To 300mm |
| Cleat Height | 50mm To 280mm |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 500mm To 2200mm |
| Belt Thickness | 5mm To 60mm |
| Sidewall Height | 50mm To 300mm |
| Cleat Height | 40mm To 280mm |